Czy w Kaliszu była kiedykolwiek mennica?

Okazuje się, że tak. Pierwsze monety z pisaną legendą zawierającą w sobie nazwę miasta pojawiły się za panowania księcia kaliskiego Mieszka III Juniora (syna Mieszka III Starego). Mennica działała w latach 1190 - 1193. Bracia jego: najstarszy Odon (1177-1194) otrzymał we władanie Poznań, zaś najmłodszy Bolesław (1186-1195) - Kujawy z Inowrocławiem. Wszyscy trzej bili w swoich dzielnicach denary brakteatowe.
Nie wiadomo, czy w Kaliszu bite były brakteaty z napisami łacińskimi gdyż cały dotychczas zgromadzony materiał zawiera wyłącznie brakteaty z napisami hebrajskimi.
Napis czterowierszowy: JUSEF / BAR JEHUDA / HA KOHEN / KALISZ, co tłumaczone jest jako: Józef, syn Judy z pokolenia kapłańskiego w Kaliszu. Srebro, śr 19,5 mm, ciężar 0,15g.
Dr Zygmunt Zakrzewski prowadził badania numizmatyki średniowiecznej. Było to jednak dość dawno. Oto jak tłumaczy on powyższą legendę hebrajską:
"Dowiadujemy się więc na pierwsze, że w mieście Kaliszu żył pewien Józef, który niewątpliwie był żydem, ponieważ miał ojca Judę i z rodu kapłańskiego pochodził. Fakt, że osobą jego zajmuje się szczegółowo tak ważny dokument, jak moneta, wykazuje jasno, iż chodziło nie tylko o człowieka znacznego, ale i o kogoś, którego ścisłe węzły z mennicą łączyły. Nie mógł on być robotnikiem technicznym, ani nawet medalierem, bo trudno przypuścić, aby zwykłego pracownika, względnie funkcjonariusza w ten niebywały sposób uczcić chciano. Nie pozostaje nic innego, jak przyznać owemu Józefowi co najmniej tytuł mincerza."
Obecnie przyjmuje się, że brakteaty z napisami hebrajskimi wybite zostały w mennicy, którą Mieszko III Junior wydzierżawił żydom.

Za panowania Kazimierza Wielkiego 1333-1370 funkcjonowała w Kaliszu mennica miejska. Do dziś zachowały się tylko denary z wizerunkiem głowy byka (MONETA KALIS), na rewersie - orła.

      Obecnie znane są 4 sztuki tego denara.

Literatura:

    1. Zygmunt Zakrzewski "Gniezno i Kalisz - dwie mennice wielkopolskie za czasów Mieszka III" Kraków 1927
    2. Tadeusz Kałkowski "Tysiąc lat monety polskiej" Kraków 1981

Tło strony przedstawia pobór opłat skarbowych za Mieszka III Starego.

Mirekm.gif (26378 bytes)
Autorem artykułu jest Mirosław Kupczyk.

 Powered by Microsoft BackOffice LOGO MS INTERNET EXPLORERFPCREATED.GIF (9866 bytes)


Twórcą i sponsorem stron Internetowych Ziemi Kaliskiej  jest Zakład Informatyki i Elektroniki MIKROSAT,
62-800 Kalisz, ul. Sułkowskiego 2, tel.: (0-62) 7671842, faks (062) 7575813 w osobach Krzysztofa Płocińskiego - właściciela,   oraz dzieci: Mateusza, Szymona i Marii Płocińskich, e-mail: kplocinski@mikrosat.com.pl

Š 1996-2001 by Mikrosat. All rights reserved.